Richard se představuje
medailónky zakladatelů
Richard Dolák a jeho příběh
Mé jméno je Richard Dolák.
Mám 47 let, jsem ženatý a s manželkou máme 3 krásné děti.
Mládí jsem strávil v zámečnické dílně mého dědečka, kde jsme takřka každý den vyráběli něco nového – kolo, traktor, svářečku. Tam jsem se naučil základy toho, co používám dnes při výrobě rámů. Také jsem modelařil – první kompozitovou (sklo + epoxy) trubku jsem navinul v 11 letech. Později jsem začal používat i uhlíková vlákna. Ta se ale v té době dovážela z „kapitalistické“ ciziny, a tudíž sháněla velmi obtížně.
Ačkoli jsem tedy vždy tíhnul k technice (ve škole mne zajímala matematika, fyzika, chemie, účastnil se různých meziškolních olympiád atp.), tak jsem z pragmatických důvodů vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Technika a práce rukama mě ale zajímat nepřestala. Protože jsem se věnoval cyklistice, vždy jsem si kolo skládal a opravoval sám. Také jsem si se zájmem četl o tom, jak se vyrábí rámy (tehdy pochopitelně z oceli), a snil, že bych mohl být jednou jedním z těch slavných rámařů. Ačkoli jsem to nedělal záměrně, na tuto roli jsem se vlastně připravoval tím, že mě zajímalo vše týkající se konstrukce, materiálů a geometrie kol. Chtěl jsem je pochopit a přijít na to, co je podstatné a co je jen marketingový „obal“.
Vždy jsem se hodně věnoval sportu – po „běžné“ cyklistice na silnici a horském kole jsem začal jezdit cyklotrial, který mne na cca 10 let zcela pohltil, a to tak, že jsem mu věnoval všechen volný čas. Pro studium geometrie rámu, jeho pevnosti a tuhosti není lepší „škola“! A trial mě přivedl i k značce PIETRO BIKES, kterou jsem převzal. A nedal si za cíl nic menšího, než vyrábět ta nejlepší kola na světě! 🙂
Věřím, že rám jízdního kola v jeho „klasické podobě“ (tj. dva trojúhelníky spojené k sobě), je geniálně navržená a stovkami let prověřená konstrukce – v její jednoduchosti a skvělém rozložení namáhání se jí nevyrovná žádná jiná. Dokazují to jak praktické testy, tak i počítačové simulace (posunete-li například sedlové vzpěry zadní stavby na sedlové trubce níže, ihned vám v místě spoje vzpěr a sedlové trubky vzroste zbytečně napětí). Právě pro tuto jednoduchost mám kolo tak rád!